ABD Enflasyon Verileri Açıklandı

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon oranları rekor seviyeyi gördü. Abd enflasyon oranları yüzde yediye çıktı. Bu seviye 40 yılın en yüksek enflasyon oranı olarak tarihe geçti.
TÜFE geçtiğimiz ay, aylık yüzde 0,5 oranında arttı ve beklentilerin üzerine çıktı. Yıllık bazda ise yüzde 7 ile oldukça yüksek bir artış gösterdi. Bu veriler Amerikan tüketicilerinin yaşam maliyetlerini geçtiğimiz yılın son ayına kıyasla artırdı.
Bu artış ikinci el araçlardan, giyime, marketten barınmaya kadar pek çok alanı etkiledi. ABD enflasyon 2022 beklenti seviyesinin üstünde. Faiz yükselmesi için Mart ayı beklentileri bulunuyor. Faiz kararlarında oy hakkı olan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester açıklamalarında ekonominin bu bazda seyri halinde devam ederse mart ayına faizi artırmaya destek vereceğini ve olumlu baktığını belirtti.
Küresel ekonomi ve varlık fiyatlarını da doğrudan ilgilendiren enflasyon verileri Türkiye saati ile 16:30 da açıklandı. Jerome Powell konuşmasının ardından dolar düşüşe geçmişti. Altı haftanın en düşük değerini gören dolar yıla düşüşle başladı. Ancak bu düşüş kısa sürdü.
Bloomberg yaptığı anketinde beklenti 6,8 oranındaydı. Beklentinin üstünde gelen enflasyon verisi ekonomiyi de etkiledi. Veri açıklaması sonrasında ons altın fiyatı 1773 dolardan 1782 dolara çıktı. Dolar da bu yükselmeden etkilendi. Veriler açıklandıktan sonra dolar 13,90 tl üzerinde seyretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir