Bamyanın yanına ne gider ? ,Bamyanın yanına ne yapılır ?

Bamyanın yanına ne gider ?

Bamyanın yanına ne gider?

Bamyanın yanına ne gider ? Bamyanın yanına ne yapılır ? Bamya bir yaz sebzesidir. Kalsiyum, demir ve çinko bakımından oldukça zengindir. Çorbası ve yemekleri yapılır. Bamya yemeği pek çok kişinin favorisidir. Uygun şekilde pişirildiğinde kimse bamyaya hayır diyemez. İçerisine bolca soğan ve domates eklendiğinde lezzeti katlanarak artar. Bugünkü menüde mis gibi bamya yemeği varsa bamyanın yanına ne gider sorusunun yanıtını biz vermek isteriz. Mutfak telaşını azaltmak ve sofralarını donatmak için aracılık etmek bizleri de mutlu eder.

bamyanın yanına ne gider
bamyanın yanına ne gider
  • Analı kızlı çorbası

Et ve nohut ile yapılan analı kızlı çorbası ile bamya yemeği oldukça uyumludur. Yanına başka bir yemek dahi gerekmez. Çünkü iki lezzet bir araya geldiğinde bizleri doyurur. Geleneksel çorba çeşitlerinden biri olsa da çok sık tercih edilmez. Oysaki oldukça lezzetlidir.

  • Düğün çorbası

Düğün çorbası oldukça lezizdir. Terbiyeli bir çorba çeşidi olduğu için faydaları say say bitmez. İçerisinde et suyu ve minik et parçaları bulunur. Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi iç.in mükemmel bir çorba çeşididir. Et parçaları çok minik olsa da bebeklere vermek için kenara ayrılabilir. Bamyanın yanına da çok yakışır.

  • Pirinç pilavı

Tamamlayıcı efsane lezzeti elbette bamya gibi sulu bir yemeğin yanına eklemek isteriz. Pirinç pilavı oldukça klasik görünse de çok faydalıdır. Besleyici ve doyurucudur. Yapımı da çok kolay olduğu için yemeğe az kalsa da yapabiliriz. Demlenmesine izin verirsek lezzeti daha da artar.

  • Su böreği

Su böreği gibi mükemmel bir yemeğe sahip olduğumuz için çok şanslıyız bence. Önce sıcak ardından soğuk suya batırılan yufkalar arasında peynirler eşit şekilde dağılır. Sonra da börek tamamlanır ve fırına verilir. Pişmesi sabırsızlıkla beklenirken yanına salata yapılabilir.

  • Semizotu salatası

Semizotu çok faydalıdır ve kısa sürede çıkıp kısa sürede yok olur. Bu nedenle semizotu gördüğüm gibi alıp yapmaya çalışırım. Market alışverişi yaptığınızda yeşillikleri ilk olarak pişirmenizi tavsiye ederim. Böylece faydalarından daha fazla kazanım sağlarsınız. Semizotu salatasını dilerseniz limon soslu ve dilerseniz de yoğurtlu olarak yapabilirsiniz. Her iki şekilde de lezzetlidir.00

  • Sütlaç

Pirinç ve sütün bir araya gelmesi ile oluşan sütlaç her sofraya yakışan bir tatlıdır. Bamyanın yanına da çok iyi gider. Ne şekilde pişirilirse pişirilsin lezzeti değişmez. Ancak fırında yapılan sütlaç bizim de favorimizdir.

  • Kıymalı pide

Bamya yanına hamur işi yapmak isteyenler su böreği dışında kıymalı pide tercih edebilirler. Ev yapımı pide gibi lezzetli bir şey daha yoktur. Elbette isteyenler kıyma yerine sebze ya da peynir kullanabilir. Kuşbaşılı ya da kaşarlı da olabilir. Çeşit konusunda oldukça zenginiz.

Bamyanın yanına ne gider sorusunu yanıtladığımıza göre yarınki menüyü oluşturmak için diğer makalelerimize göz atabilirsiniz. Ayrıca bamya yanına ayran, cacık ya da hoşaf gibi içecekler hazırlayabilirsiniz. Çocuklar için taze sıkılmış meyve sularıda tercih edilebilir.

Yorum yapın