Bilgi Grafikleri Nedir? Bilgi Grafikleri İle Daha İyi Kararlar Alınır Mı?

Bilgi Grafikleri Nedir? Bilgi Grafikleri İle Daha İyi Kararlar Alınabilir Mi?

Bilgi grafikleri, önemli ve oldukça pratik bir gelişen teknolojidir. Bilgi grafiği teknolojileri, çeşitli alanlardaki kavramları anlamsal olarak temsil etmenin ve birleştirmenin bir yolunu sunar. Bu ne anlama geliyor? Bilgi grafikleri, şirketlerin noktaları birleştirmesine veya daha doğrusu verilerini birleştirmesine yardımcı olan bir araçtır. Veri siloları, izleme kökeni ve etki alanı veri eşlemesi gibi büyük kurumsal zorlukların çözülmesine yardımcı olurlar. Bu zorluklar ortadan kaldırıldığında, şirketler verilerini karar vermede daha iyi kullanmak için kullanabilirler. 

KGC 2021, bilgi grafiği uygulamaları ve uygulamalarında en son gelişmeleri sergiledi. Konferansta sektör veri entegrasyonunu hızlandırma üzerine bir açılış konuşması yaptık. Veri profilleme ve silolanmış veri kaynaklarının haritalanmasıyla veri tedarik zincirini iyileştirebilecek bir bilgi grafiği oluşturma konusundaki yaklaşımımızı ele aldık. Bu tür bilgi grafiğini, veri platformlarında yeni bir paradigma kayması olan veri ağı için bir katalog olarak kullanmak üzere de koyabiliriz. 

Bilgi Grafikleri Çalıştayında, yerel kültürün korunmasından toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına kadar çeşitli uygulamalarda bilgi grafiklerinin kullanımı tartışıldı. Delft Teknoloji Üniversitesi’nde Doçent olan Tina Comes, “Data for Good – A Resilience Perspective” konulu bir açılış konuşması yaptı. 

Bu konuşma esnek bir ortam oluşturmaya odaklandı. Dr. Comes, topluluklar ve kuruluşlar arasında bilgi paylaşımını mümkün kılarak yerel politikaları anlamak, doğal afetlere müdahale etmek için bilgi grafiklerinin nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Ayrıca risk yönetimi ve afetlere karşı dayanıklılıkta temel unsurları temsil eden bir dijital ikiz oluşturmak, verilerdeki eğilimleri tahmin etmek ve sorunların kaynaklarını belirlemek için bilgi grafiklerini kullanmayı önerdi. 

Diğer konuşmalar, çok düşük kaynaklı ve düşük bağlantı özellikli bazı donanımlarla bir bilgi grafiği çözümünün nasıl oluşturulacağını gösterdi. Bu, bilgi grafiği yaklaşımlarının gücünü, gelişmiş teknoloji altyapısından yoksun olabilecek kırsal alanlara getirmenin bir yolunu sunar. Katılımcılar ayrıca çeşitli geleneksel yemek tariflerinin çeşitli kültürlerle nasıl ilişkilendirilebileceğini ve bilgi grafiklerinin kültürel olarak daha bilinçli akıllı ajanlar yapmak için bu bağlantıları kurmayı nasıl destekleyebileceğini tartıştılar. Çalıştay konuşmaları ve tartışmaları, bilgi grafiklerinin otomatik sistemlerde adalet, sürdürülebilirlik ve şeffaflığın sağlanmasına nasıl katkıda bulunabileceğini göstermeye devam etti. 

Gelişmekte Olan Veri Stratejileri ve Avantajları 

Daha büyük KGC 2021 konferansı boyunca, veri ağı mimarileri sık sık ve iyi bir nedenle ortaya çıktı. Bilgi grafiklerinin ana veri yönetiminin bir evrimi olması gibi, veri ağı da insanların veri gölleri dediği şeyin bir evrimidir. Bu, analitik veri mimarisinde bir paradigma kaymasıdır: her şeyin bir arada olduğu monolitik yaklaşımlardan dağıtılmış bir mimariye geçiş. Ve çoğu büyük şirketin çok dağınık yapısı göz önüne alındığında, veri ağı çok daha pratik bir yaklaşımdır. Bu yeni mimari, veri bilimcilerinin belirli bir kullanım için ihtiyaç duyacakları verileri anlamak, bulmak ve temizlemek için daha önce harcamak zorunda kaldıkları zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlar. 

Veri ağı yaklaşımının dört “bileşeni” vardır: veri sorumluluğunu ona hizmet eden etki alanlarına dağıtmak; verileri bir ürün olarak ele almak; self servis altyapılar oluşturma ve birleşik veri yönetimi oluşturma. 

Veri ağı yaklaşımının dört “bileşeni” vardır: veri sorumluluğunu ona hizmet eden etki alanlarına dağıtmak; verileri bir ürün olarak ele almak; self servis altyapılar oluşturma ve birleşik veri yönetimi oluşturma.

Bilgi Grafiği
Bilgi Grafikleri

Bu dört “bileşen”, bilgi grafikleri ve veri ağı yaklaşımının birbirini tamamlamasının büyük bir parçasıdır. Veriyi bir ürün olarak ele almaktan bahsetmiştik. Veri ürünleri, veri ağı yaklaşımının ana bileşenidir. Bunlar ya ham kaynaklara daha yakın olarak üretilebilirler (örneğin, bir akıllı saat gibi giyilebilir bir cihazdan gelen veriler) ya da diğer veri ürünlerinden (ve dolayısıyla orijinal kaynaklardan daha uzak) elde edilen daha içgörü odaklı olabilirler. 

Her iki durumda da, bu veri ürünlerinin, tüketicileri için kullanıcı dostu olmalarını sağlayan kalite ölçütlerini izlemesi gerekir. Bunlar eksiksiz, temiz, belgelenmiş ve onları koruyan ve onlara hizmet eden kurallarla birlikte olmalıdır. Veri ürünleri için yerel olarak tanımlanan anlambilim, diğer veri ürünleriyle standart bir şekilde bağlantılı olmalıdır – ve bu yalnızca veri ağından ortaya çıkan bilgi grafiği ile mümkündür. Bu nedenle, veri ürünlerini daha bağlama dayalı ve birbiriyle bağlantılı hale getirmek için makine öğrenimi yaklaşımları geliştiriyoruz. 

İster sosyal faydaya ilişkin daha geniş hedefler için isterse belirli endüstri kullanım durumları için olsun, bilgi grafikleri daha iyi veriye dayalı karar verme yolunda bir yol sağlar. Hem veri entegrasyonunu hem de analitiği güçlendiren, Labs’ta araştırdığımız bir diğer önemli teknoloji olan dijital ikizlerin belkemiğidir. Ayrıca, komut dosyası içermeyen bir konuşma platformu oluşturmak için bilgi grafiklerini kullandık, yapılandırılmamış metin verilerinden nedensel grafikler çıkarmak için araçlar geliştirdik ve aktif siber tehditleri keşfetmek ve azaltmak için grafik tabanlı bir platform geliştirdik. 

Bilgi grafiği konferansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için KGC 2021 web sitesini ziyaret edin. Sosyal Fayda için Bilgi Grafikleri çalıştayı hakkında daha fazla bilgi için, çalıştaya ilişkin Birleşmiş Milletler raporunu okuyun ve video kaydını izleyin.

Bilgi grafikleri konulu yazımız hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bekliyoruz! 🙂

Yorum yapın