Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır? 2022 Yılı Ücretleri

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nedir? 2022 Yılı Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz gazı emisyon ölçümü trafiğe çıkan her motorlu taşıt için kritik bir önem taşımaktadır. Türkiye’nin periyodik araç muayenesinde yetkili tek kuruluşu olan TÜVTÜRK, araç sahipleri için egzoz muayene hizmetini de vermektedir.  

Her günümüzün trafikte geçtiği düşünüldüğünde, egzoz gazı emisyon ölçümü herkesin bilgi sahibi olması gereken konulardan biridir. Biz de sizler için bu yazımızda bahsettiğimiz önemli ölçümün ne demek olduğunu, bu hizmeti nereden ve nasıl alabileceğinizi anlatacağız. Güncel muayene fiyatları ve bilinmesi gereken çok daha fazla bilgi için okumaya devam edebilirsiniz. Hadi başlayalım!  

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nedir? Nerede Yapılır?  

Araçlarda kullanılan yakıtlar, motorun içinde yandığında bazı kimyasal atıklar ortaya çıkar. Oluşan bu atıklar ise egzoz emisyonu sayesinde havaya karışır. Araç egzozlarından dışarıya salınan bu gaz atıklarının belli bir seviyenin üstüne çıkmaması önemlidir. Yapılan ölçümde ise bahsettiğimiz bu seviye kontrol edilir.  

Egzoz gazı emisyon ölçümü nerede yapılır sorusuna gelirsek cevabı oldukça basittir: TÜVTÜRK istasyonları. Tüm sabit TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında ve İzmir Konak Motosiklet Muayene İstasyonu’nda bu hizmeti alma şansınız bulunmaktadır.  

Sabit olanların yanı sıra gezici araç muayene istasyonları da ölçümü yaptırabileceğiniz alanlardır. Fakat eğer bulunduğu lokasyonda sabit bir egzoz ölçüm hizmeti veren kuruluş varsa gezici istasyonun bu hizmeti vermediğini aklınızdan çıkarmayın.  

Neden Önemlidir 

Araçlarda egzoz emisyonunun ne demek olduğunu ve nereden ölçüleceğini yukarıda anlattık. Şimdi ise bu işlemin niçin bu denli önemli olduğunu inceleyelim.  

Yakıtların yanması sonucu havaya karışan gazlar, içerisinde tehlikeli maddeler bulundurabilmektedir. İnsanların ve hayvanların solumasında sakınca olan gazların fazlası, havaya karışırsa sağlığı olumsuz etkileyecektir. Çevre kirliliğinin önüne geçmek için yapılan kontroller önemlidir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
Egzoz Gazı Emisyo Ölçümü Nerede Yapılır

Egzoz Muayene Ücreti 2022 Nedir?  

Muayeneye gitmeden önce bilmeniz gereken bir başka bilgi ise ücrettir. 2022 yılı egzoz muayene ücreti 1 Ocak 2022 itibariyle 110 TL olarak karşımıza çıkar.   

Ölçüm sonucunda olumsuz bir sonuç alırsanız 1 ay geçerli olmak üzere ücretsiz muayene tekrarı hakkınız bulunmaktadır. Bu hakkı kullanmayı unutmayız. Aksi takdirde, trafiğe ölçüm onayı almadan çıktığınız fark edilirse yüksek bir miktarda ceza ödemeniz gerekecektir.  

1 aylık tekrar hakkınız bulunuyor olsa da 7.günden itibaren emisyon ölçümünden onay alamayan araç ile trafiğe çıkmanız yasaktır.   

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Periyodları Nelerdir? 

TÜVTÜRK istasyonlarından hizmet alacağınız ölçümlerin periyodları, her araç tipi için değişiklik göstermektedir. Her araç sahibinin kendi aracını ne kadar sıklıkla muayeneye götüreceğini bilmesi önem teşkil etmektedir.  

Ölçüm periyotları aşağıdaki gibidir:  

  • Hususi (binek) veya Resmi Otomobiller için ilk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır. 
  • Diğer Motorlu Taşıtlar için ilk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir muayene yapılmalıdır. 
  • Tarım ve Orman Traktörlerinin, Mopedler ve motosikletlerin ve 1979 senesi ve öncesinden dizel motorlu taşıtların, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçların ise Egzoz Gazı ölçümü işleminden muaf oldukları unutulmamalıdır.  

Ölçüm Sırasında Gerekli Belgeler Nelerdir?  

Sorunsuz bir muayene için bazı gerekli belgeler bulunmaktadır. Ölçüm sırasında zorlanmamak adına randevu saati öncesinde bahsedeceğimiz belgeleri hazırlamalısınız. İşte işlem öncesi yanınızda bulundurmanız gereken belgeler aşağıdaki gibidir:  

  • T.C Kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet  
  • İşlemden geçecek aracın sahip olduğu Tescil Belgesi 

Bu yazımızda sizler için zorunlu bir prosedür olan Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü konusunu anlattık ve sık sorulan soruları cevapladık. Daha detaylı bilgi için TÜVTÜRK resmî sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Konu ile alakalı görüş ve sorularınız varsa yorumlar kısmında bekliyor olacağız! 😊  

Yorum yapın