Mantının yanına ne gider ,Mantının yanına ne yapılır ?

Mantının yanına ne gider

Mantının Yanına Ne Gider?

Mantının yanına ne gider? Mantı ile birçok ürün gider. Ancak öncesinde mantının ne olduğunu bilmek gerekir. Çünkü mantının en önemli parçası kıymadır. Bu kıyma dediğimiz malzeme olmadığı taktirde istediğimiz gibi bir lezzet alamayız. Ekstra mantının çevresinde açılan hamurdan bir katman bulunur. Yani hamur ve kıymanın bir ara gelmesiyle güzel bir lezzet otaya koyuluyor.

Mantı hemen hemen her yörede farklı bir şekilde yapılabiliyor etli olanları veya etsiz olan mantı türleri de var. İstenildiği taktirde tüketiminin yapılabildiği ürünün hazır olan modelleri ve el yapımı olan türleri var. Ancak en lezzetli olanı elbette el yapımı olan mantılardır. Yapımı zahmetli olan bu mantı yemeğinin lezzeti oldukça fazla diyebiliriz.

Mantının Yanına Giden Yemekler

  1. Domates çorbası: Bu mantının yanında önceden veya sonradan yenilebilecek bir çorba çeşididir.
  2. Mercimek çorbası: Bu çorba da sevilerek tüketilen ve mantının yanında oldukça fazla içilen çorba çeşididir.
  3. İmam bayıldı: Bu biraz absürt olabilir ancak hamur işi dediğimiz klasmanda bir ürün var ise imam bayıldı çok güzel bir yan yemektir.
  4. Salata: Mantı genel olarak tek yenebilen ancak salata çeşitleri ile daha çok lezzetli hale gelebilen bir yemektir.
  5. Sütlaç: Asalında her türlü tatlı mantıdan sonra gidecektir. Çünkü mantı ağır ve oturan bir yemektir. Çok yemeden tatlıya geçilirse keyifli bir yemek yenmiş olacaktır.
mantının yanına ne gider
mantının yanına ne gider

Mantının hemen ardından birçok ürün yiyilebilir veya içilebilir ya da mantı en son yemek olarak da yenilebilir. Çünkü sarımsaklı bir mantı olursa ağızdaki sarımsak tadı diğer yemeklerden pek lezzet alamamayı doğurabilir. Bu neyli mantı yenildiğine bağlı değişir.

Mantı Lezzetinin Yan Ürünleri

Mantı oldukça lezzetli bir üründür. Çünkü hamur işi ile etin birleşmesi sonucu ortaya çıkan ve sarımsak ile bütünleşince mükemmel bir yemek olan türdür. Mantı denilen yemeği yalnızca 10 insandan 1 kişi sevmez yani oldukça sevilen bir yemektir. Hemen hemen her yörenin ana yemeklerinde olan bu mantı yemeği değerli bir yemektir. Çünkü tek başına tüketildiğinde dahi tokluk hissini insana hissettiriyor. Yani mantı yalnızca başka yemekler ile yenilmez kendi başına da büyük bir besindir.

 

mantının yanına ne yapılır
mantının yanına ne yapılır

Mantı öncesi bir çorba içmek ve mantıyı yoğurtla yemek en doğru yeme şeklidir. Bunun yanında bir mantıyı yerken kaşık kullanmak yöresel bir olaydır. Mantıya sarımsaklı yağlı bir sos atarsak lezzetini de arttırmış oluruz ancak ağızda çıkan sarımsak kokusundan bireyler sorumludur. Sarımsaklı olan yemeklerin genel anlamda lezzetli olduğu doğru. Ancak mantı sarımsak olmadığında dahi kedisini oldukça fazla yedirecek bir yemektir. Mantı yedikten sonra iste büyük olmamak şartı ile bir tatlı yenirse güzel bir öğün çıkmış olur.

Mantı ile Ne İçilir?

Mantının yanında öncesinden veya sonunda birçok şey gider. Ancak içecekler konusunda düzgün bir kanıya varmak zor. Çünkü kişinin ağız zevkine göre neyi isterse onu yemesi en güzel olandır. Bazı zamanlarda ayran iyi giderken bazı durumlarda yalnızca mantı yenerek öğün bitirilebilir. Ancak bu iki olay da sorunsuz bir şekilde geçerlidir. Üstelik sadece bir içeceğe bağlı kalınmaz çünkü mantıyla şalgam veya çay gibi içecekler de gider.

Mantı yapıldıktan hemen sonra ilk iş öncelikli çorbanın ne olacağıdır. Bu ise genelde mercimek veya tarhana olur. Ancak bunlar hiçbirinin sorun olmadığı bilinmelidir. Üstelik mantının yanında ayran gibi içecekler yerine sadece yoğurt yemekte herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.

 

Anasayfamız : www.haylazblog.com

Yorum yapın