Para Tasarrufu Nasıl Yapılır? En Etkili Tasarruf Etme Yöntemleri

Para Tasarrufu Nasıl Yapılır? Moneye ile Birikim Yapın

Birikim yapmak istiyorsanız öncelikle nasıl tasarruf edilir sorusuna yanıt bulmanız gerekmektedir. Fark etmeden çok sayıda gereksiz harcama yapılabileceğinden tasarruf etmeyi bir alışkanlık haline getirmek önemlidir.  

Para tasarrufu yapmayı öğrenmeniz ve hızlıca para biriktirmeye başlamanız için bu yazımızda sizlere tasarruf tüyoları vereceğiz. Yeni alışkanlıklar edinmeye hazırsanız okumaya devam edin. Keyifli okumalar! 

Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?   

Paradan tasarruf etmek için etkili bulunan birçok yol vardır. Bunlar arasından kişi kendi hayatına uygun olanları seçmelidir. Belli noktalara dikkat edildiğinde birikim yapmaya başlamak düşünüldüğünden çok daha kolay bir amaca dönüşecektir.  

Maaşın alır almaz bittiğini düşünüyor, ayın sonunu getirmekte zorluk çekiyorsanız size önereceğimiz birkaç tane tüyo bulunuyor.  

Para tasarrufu nasıl yapılır diye düşünenlere önerebileceğimiz tüyolar aşağıdaki gibidir:  

  • Harcamalarınızı not edin!  

Hangi harcamaların gerekli hangilerinin gereksiz olduğunu görmek için not etmek olmazsa olmaz bir hareket. Ne kadar para kazandığınızı bildiğiniz gibi ne kadar harcadığınız da bilmelisiniz. Bunun sonucunda gelirinizi aşmayacak harcamalar yapmaya başlayacaksınız.  

  • Alışverişlerinizi gözden geçirin.  

Günlük olarak alışveriş yapmaktansa toplu alışverişler yapmanız sizin için mantıklı olacaktır. Bir ihtiyaç listesi hazırlayın ve bu listenin dışına çıkmayın. Alışveriş sırasında da uyabileceğiniz birkaç öneri bulunuyor. Örneğin, market alışverişi yapıyorsanız mevsimlik sebze ve meyveleri inceleyin. Mevsiminde tercih ettiğiniz gıdalar çok daha uygun fiyatlı olacaktır.  

Bir başka örnek vermek gerekirse eğer giysi alışverişine çıkıyorsanız ikinci el ürünler de incelenmeye değerdir. Çok daha uygun fiyatlar ile ihtiyaçlarınızı da karşılamanız bu şekilde mümkün olabilir.  

Tabii, popüler markaların indirimlerini de takip etmeyi unutmayın. Kısa süreli bir bekleyişin ardından hayallerinizdeki kıyafetlere daha uygun bir fiyat ile ulaşabilirsiniz!

para biriktirme uygulamasıı
Nasıl tasarruf edilir
  • Dışarıdan yeme-içme alışkanlıklarınızı tekrar düşünün.  

Dışarıda geçirdiğimiz vakti düşününce paranın büyük bir kısmının yeme ve içmeye gittiğini siz de fark etmişsinizdir. Bu yüzden elinizden geldiğince dışarıdan yememeye özen gösterin. Evinizde yapacağınız yemekler hem sağlıklı hem de uygun fiyatlı olacaktır.  

Okula veya iş yerinize evde hazırladığınız sandviçleri götürebilir, sürekli kafelerden almaktansa evde kahve hazırlayıp termosa doldurmayı düşünebilirsiniz.  

Moneye  

Para biriktirmeyi aklınıza koyduysanız size bu yolda yardım edecek bir uygulama var: Moneye! Gelişmiş bir para biriktirme uygulaması olarak karşımıza çıkarken size ödüllü yöntemler kullanarak tasarruf etmeyi öğretir.  

App Store veya Google Play aracılığı ile ulaşabileceğiniz uygulamada, finans uzmanları ile bir araya gelebilir. Konu ile alakalı aklınıza takılan her soruya cevap bulup profesyonellerden tüyolar öğrenebilirsiniz.  

Özlem Denizmen’in tasarruf metodundan esinlenmiş uygulamaya vakit kaybetmeden bir şans verin!  

Bu yazımızda sizler için tasarruf etmenize yardımcı tüyoları derledik. En başta zor görünse de bu alışkanlığı bir kez edindikten sonra her şeyin kolaylaşacağını ve çok daha verimli bir şekilde para biriktireceğinizi göreceksiniz.  

Birikim yapmak ile ilgili paylaşmak istediğiniz soru veya görüşler varsa yorumlarda buluşalım, bekliyoruz! 😊  

Yorum yapın