Rakının yanına ne gider ? ,Rakının yanına ne yapılır ?

Rakının yanına ne gider ?

Rakının yanına ne gider?

Rakının yanına ne gider , rakının yanına ne yapılır ? Rakı içilecekse yanına en çok yakışan çeşitleri burada bulacağınıza emin olabilirsiniz. Karın doyurmak için bir balık menüsü hazırlayabilirsiniz. Fırında, tavada ya da ızgarada pişmesi hiç fark etmez. Eğer yemek sofrası için bir menü istiyorsanız, meyve ve peynir tabağı hazırlayabilirsiniz. Mezeler rakının yanına ne iyi gider ama değil mi? O zaman size favorimiz olan haydariyi tavsiye ediyoruz. Ayrıca şakşuka da yapabilirsiniz. Leziz bir rakı menüsü için aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

rakının yanına ne gider
rakının yanına ne gider

Meyve tabağı

Rakı ile keyif yapılacaksa elbette yanına meyve tabağı yapılır. Mevsimin ne olduğu hiç önemli değil. Kış aylarında elma, armut, portakal gibi meyveler ve yaz aylarında ise karpuz, kavun, üzüm gibi vitamin depoları ile masanızı donatabilirsiniz.

Deniz börülcesi

Deniz börülcesi hazırlamada zor olan ayıklamaktır. Kılçıkları ayıklamak dışında börülceler haşlanır ve daha sonra soslanırlar. İşte bu kadar. Sos içerisinde limon, tuz, zeytinyağı ve sarımsak yer alır.

Peynir tabağı

Peynir içki çeşitleri ile çok uyumludur ve içkilerin hası olan rakının yanına elbette peynir tabağı çok iyi gider. Çeçil, tulum, dil, kaşar gibi toplumumuzun en sevdiklerinin yanı sıra cheddar ve rokfor gibi peynirler ile çeşitlilik yapabilirsiniz.

Haydari

Rakı menüsünü birkaç çeşit ile eksik bulanlar ve masasını donatmak isteyenler için tavsiyemiz meze çeşitleridir. Rakı yanına haydari ne iyi gider değil mi? Ayrıca yoğurtlu olan diğer çeşitlere de yönelebilirsiniz. Havuç tarator, yoğurtlu biber ya da diğer sebzeler olabilir. Humus sevenler bir de rakı ile denemeli.

Fava

Rakı sofrasının olmazsa olmazlarından biri olan fava harika bir mezedir. Bakladan yapılır. Bu nedenle bakla severlerin bir numarasıdır. Yapımı için akşamdan bakla ıslamak gerekli. Hazırlığınızı önceden yapmalısınız.

Balık

Rakı içerken karnım da doymalı diyenler için tavsiyemiz balık menüsü oluşturmaktır. Balığınızı ne şekilde pişirirseniz pişirin rakı ile uyum sağlayacaktır. Ancak ızgara balık en lezzetlisidir. Fırında pişirmek isteyenler balığı daha lezzetli yemek istiyorsa özel sos hazırlayabilir. Sos malzemeler, sarımsak, limon, baharat çeşitleri, tuz, zeytinyağı ve soğandır. Özellikle soğan özel bir aroma verdiği için balığı daha lezzetli yapar.

Kalamar tava

Kalamar da bir deniz ürünüdür. Ancak balık önerimize eklemek istemedik. Öyle nefis bir meze çeşidi olduğu için farklı bir başlık altında belirtmek istedik. Yapımı ve hazırlanması çok kolay olan kalamar tava yanına sos olduğunda çok daha lezzetli olur ve çok faydalıdır.

 

Rakı yanına zengin bir menü ve görsel bir şov istiyorsanız, özel sunum tabakları ve renkli bardaklar kullanabilirsiniz. Suplalar ve Amerikan servisler işte bugünler için! Masanızı donatmanız sadece yemek çeşitleri ile olmaz. Ayrıca gerekli olan yemek ihtiyaçları arasında sunum tahtası, özel içki bardakları ve süslü kaseler yer alır. Elbette bir de masanın ortasına çiçek gerekir. Kış ayları ise kokinalar vazgeçilmezdir.Rakının yanına ne gider uzun uzadıysa açıkladık.Umarız beğenmişsinizdir.

Yorum yapın