Sarmanın yanına ne gider ? ,Sarmanın yanına hangi tatlı gider ?

Sarmanın yanına ne gider ?

Sarmanın Yanına Gider?

Yaprak sarma, Türk mutfağının önde gelen lezzetleri arasındadır. Tercihiniz zeytinyağlı yaprak sarma veya etli yaprak sarma hangisi olursa olsun her zaman için akıllara “Sarmanın yanına ne gider?” sorusu akıllara gelir. Yaprak sarma pek tabii sadece bir kâse yoğurt ile de mükemmel bir lezzet olabilmektedir. Hatta birçok sarma sever bu şekilde tüketmek ister. Ancak sizler sofranıza farklı lezzetler katarak zenginleştirmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden farklı alternatifler arayabilirsiniz. Peki, bu mükemmel lezzetin yanına hangi yemekler güzel gider?

Sarmanın Yanına İyi Giden Çorbalar

Özellikle kış aylarında çorba olmadan olmaz diyenlerdenseniz bu seçenekler tam da sizin için. Sarmanız zeytinyağlı ya da etli olsa da önden servis edilecek ve içinizi ısıtacak sağlıklı bir çorba her zaman çok iyi gider. Özellikle sebze çorbası lezzeti ve sağlıklı olması dolayısıyla tercih edilebilir ve kremalı olanı da sarmanın yanında oldukça iyi gider. Tabii klasik severler için mercimek çorbası ve domates çorbası da oldukça iyi seçenekler olacaktır.

sarmanın yanına ne gider
sarmanın yanına ne gider

Sarma ile yoğurdun mükemmel uyumu düşünüldüğünde, özellikle zeytinyağlı sarmanın yanında yapılacak bir soğuk nohutlu çorba da çok iyi bir seçenek olacaktır. Aynı şekilde soğuk servis edilen farklı yoğurtlu çorbaların da sıklıkla tercih edilebileceğini belirtelim.

Sarmanın Yanına İyi Giden Yemekler

Eğer ki sarmanın yeterli gelmeyeceğini düşünüyor ve yanında lezzetli, sağlıklı ve doyurucu alternatif yemekler arıyorsanız bu başlık tam da siz göre. Eğer sarmanız zeytinyağlı ise bunun yanında yapılacak olan güzel marine edilmiş fırında tavuk çok iyi bir seçenek olacaktır. Tavuğun yanında fırında pişirebileceğiniz diğer sebzeler de güzel bir garnitür oluşturacaktır. Tabii tavuğun yanında servis edilecek küçük porsiyonlardaki pilav seçeneği de göz ardı edilmemelidir. Eğer beyaz et yerine kırmızı et tercih ediyorsanız; sarmanın yanında sebzeler ile zenginleştirilmiş et sote veya et haşlama da çok iyi ve besleyici seçenekler olacaktır. Bu yemeklerinizde zeytinyağı yerine tereyağı kullanmanız da lezzeti bir üst boyuta taşımanıza yardımcı olacaktır.

Sarmanın Yanına İyi Giden Mezeler

Yemek olarak sarmanın yeterli olduğunu düşünüyorsanız ve özellikle etli yaprak sarma tercihinde bulunduysanız, yanında ana yemek servis etmek pek uygun olmayabilir. Bu yüzden öncesinde bir çorba ve sarmanın yanında da güzel bir veya birkaç meze hazırlamanız, sofranıza mükemmellik katacaktır.

Sarmanın yanında yoğurtlu mezeler tercih edilmesi mükemmel bir uyum yakalamanızı sağlayabilir. Bu konuda yoğurtlu pazı mezesi, cacık gibi seçenekler değerlendirilebilir. Ancak eğer yoğurtlu bir meze tercih edilecekse önceden çorbayı yoğurtlu sunmamak gerektiğini unutmayınız. Bu durumda mercimek, özellikle domates gibi çorba seçenekleri oldukça iyi bir seçim olacaktır.

sarmanın yanına ne yakışır
sarmanın yanına ne yakışır

Neredeyse her yemeğin yanına yakışan ve besin değerleri açısından menünüzü zenginleştirmenizi sağlayan salataları da unutmamak gerekir. Mevsim sebzeleri ve yeşillikleri ile donattığınız güzel bir salata, ister zeytinyağlı isterse de etli sarmalarınızın yanında çok güzel bir meze olacaktır. Aynı zamanda klasik salataların yanında patates salatası, barbunya salatası gibi seçenekler de değerlendirilebilir. Bu salataların yanında yoğurdu sade bir şekilde sunmak istemeyenler ise havuç tarator seçeneğine yönelebilir. Özellikle sarımsaklı yoğurt ile sunulduğunda çok iyi bir uyum yakalamak mümkün olacaktır.

Sarmanın Yanına Giden Tatlılar

Sarma Türk mutfağının belki de en hafif ve en lezzetli yemeklerinden birisidir. Özellikle zeytinyağlı yaprak sarmanın hafif bir yemek olması dolayısıyla yanında birçok ürün ile servis edilebilir. Sarmanın oluşturulduğu sofralarda genelde tıka basa yenilse bile tatlıya her zaman yer kalacaktır. Bu yüzden yemek sonrası güzel bir tatlının tadı unutulmaz.

Sarmanın başrolü oynadığı sofralarda sütlü tatlılar çok tercih edilmemektedir. Bu yüzden nispeten daha ağır kabul edilebilen şerbetli tatlılar tercih edilir. Zeytinyağlı sarmadan sonra kaymaklı ekmek kadayıfı, kemal paşa, irmik tatlısı, revani, şekerpare gibi şerbetli tatlıların oldukça iyi gideceğini söylemek gerekir.Sarmanın yanına ne gider makalemizin sonuna geldik.Umarım beğenmişsinizdir.

Anasayfamız için : https://haylazblog.com/

 

Yorum yapın