Satılık Daire Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Satılık Daire Arayışında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Satılık daire arıyorum fakat doğru ilanı bulamıyorum mu diyorsunuz? Karşınıza çıkan ev ilanları arasında kaybolmuş hissedebilirsiniz. Yeni bir konut sahibi olmak zorlayıcı bir sürece dönüşebilmektedir. Size ve ailenize uygun olan seçeneği bulmanız için bu yazımızda yardımcı olmaya çalışacağız.  

Dilerseniz satılık daire ilanlarına bakarken nelere dikkat edilmeli, satılık ev sahibi olmak için neler yapılmalı, birlikte inceleyelim. Hadi başlayalım, keyifli okumalar!  

Satılık Daire Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  

Emlak piyasasındaki arayışta zaman zaman zorlanmanızın doğal olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Neyse ki bu süreci daha kısa ve kolay bir hale getirmenin yolları bulunuyor. Bazı belli kriterlere dikkat edip kendinize doğru soruları sorabilirsiniz.  

Öncelikle değerlendirdiğiniz dairenin fiziksel özelliklerini inceleyip beklentilerinize uyuyor mu kontrol edin. Bildiğiniz gibi konutlar; 1+1, 2+1, 3+2 gibi farklı oda sayılarına sahip olabilmektedir. Sizin ne kadar büyüklükte bir alana ihtiyacınız var? Tek mi yaşayacaksınız yoksa geniş aileniz ile mi yaşayacaksınız? Bu soruların cevabına aramalarınız filtreleyebilirsiniz. Örneğin, İstanbul satılık daire seçenekleri arasında geziniyorsanız aramalarsa oda sayısına göre filtrelemeler yapabilirsiniz. Popüler emlak sitesi Zingat size bu kolaylığı sunmaktadır!  

Oda sayısına karar vermek ile iş bitmiyor. Dairenizde balkon bulunmasını istiyor musunuz? Havuzlu bir site içerisinde mi yaşamak istiyorsunuz? Bunlar ve benzeri birçok soru, fiziksel özellik başlığı altında sorulabilir.  

Dairenin konumuna dikkat edin. Yaşamak istediğiniz bir muhitte mi bulunuyor? İşinize veya okulunuza yakınlığı ne durumda? Hastane, restoran veya eğlence mekanlarına olan yakınlığı da uzun vadede sizin için önemli olacaktır. Araştırmanızı yaparken bu kriterleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

istanbul satılık daire
Satılık Daire İlanları

Satışa engel olacak veya sizi satış sonrasında zor durumda bırakacak bir engelin bulunmadığından emin olun. Evin üstünde ipotek veya herhangi bir haciz kaydı bulunuyor mu? Ev, tapuda belirtilenler ile uyuşuyor mu? Peki ya evin içerisi ne durumda? Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra evin içerisinde size harcama çıkma ihtimalini düşünün. Küflenme, rutubet, boya durumu kontrol etmeniz gereken noktalardan birkaçı. Sonrasında bütçenizi aşacak bir ekstra harcama ile karşılaşmak sizi kötü etkileyebilir. 

Türkiye, deprem riskinin bulunduğu ülkelerden bir tanesi. Bu yüzden yeni bir konut satın alırken bu durum aklınızda bulunmalıdır. Eğer ev yeni inşa edildiyse deprem yönetmeliğine uygun yapıldığından emin olun. Durum tam tersi ise yani daire eski bir apartman içerisinde bulunuyorsa deprem riskini araştırın. Bu inceleme sizin güven içerisinde oturmanızı sağlayacaktır.  

Satılık Konut Arayışı Nasıl Yapılmalı?  

Dijitalleşen dünyamızda en kapsamlı emlak arayışı internet üzerinden yapılmaktadır. Ülkemizin dört bir yanından İstanbul kiralık daire ve daha birçok ilan sunan Zingat emlak sitesini inceleyebilirsiniz. Güncel ilanların listelendiği sitede rahatça arama yapabilir, aradığınız özelliklere göre filtreler kullanabilirsiniz.  

Zingat bana ev bul ücretsiz hizmeti ile kolayca yeni bir konut sahibi olabilirsiniz! Üstelik alanında uzman gayrimenkul danışmanlarına ulaşabilir, aklınıza takılan her soruyu rahatlıkla sorabilirsiniz. Hayallerinizdeki eve kavuşmanız artık çok kolay!  

Bu yazımızda sizler için satılık daire ararken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik. Eğer konu ile alakalı paylaşmak istediğiniz bri görüş veya sormak istediğiniz bir soru varsa yorumlar kısmında buluşalım!  

Yorum yapın