Saxenda nedir ne için kullanılır,Saxenda kullanıcı yorumları

Saxenda nedir saxenda kullanıcı yorumları

Saxenda nedir, ne için kullanılır?

Bu yazımızda saxenda hakkında bilgiler vereceğiz.Bilgiler sadece ilaç hakkında bilgi sahibi olmanız için verilmektedir.İlacı reçetesiz kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.Bu durumdan doğacak sorumlulukları kesinlikle kabul etmiyoruz.Saxenda yorumları ,saxenda kullanıcı yorumları ile ilgili bilgileri ise ekşisözlük vasıtasıyla konumuzun sonunda vereceğiz.Saxenda nedir sorusunu soranlar, bir ilaç ismi olduğunu bilirler. Ancak bu ilacın nasıl ve ne amaçla kullanıldığı gibi önemli soruların yanıtlanmasına ihtiyaç duyarlar. Çünkü ilaç kullanımları her bünye için farklı olabiliyor. Yaş, cinsiyet, tıbbi geçmiş gibi konular ilaç alımı konusunu etkiliyor. Bunların yanı sıra bir ilacı kullanırken dikkat edilmesi gereken hassas noktalar da her zaman mevcuttur. Bu nedenle soruların her birini yanıtlarken en uygun kullanım için küçük ayrıntıları da ele alıyoruz.

Saxenda nedir?

Toplum olarak kilo problemi yaşıyoruz. Stres, iş ve günlük hayatımızın yoğunluğu ve hastalıklarımız bizleri kilo alımına itebiliyor. Çünkü spor yapma fırsatını elde edemeyebiliyor ve dengeli beslenme konusunda zorluk çekebiliyoruz. Hastalıklar da ne kadar çabalasak da kilo artışlarını tetikleyebiliyor. Bu gibi sorunlar da kan şekeri seviyemizi alt üs edebiliyor. İşte bu nedenle Saxenda gibi vücudumuzda doğal olarak oluşmuş olan kan şekeri seviyelerini kontrol eder, sindirimi kolaylaştırır ve mideye dolu hissi veren bağırsağı taklit eder.

Yapılan araştırmalar sonucunda tip 2 diyabet için kullanılan ilaçların diyabet hastası olmayan obez kişilerde kilo verdirdiği ortaya çıkmıştır. Mideye doluluk hissi verip şeker seviyesini de olumlu olarak etkilediği için obez hastaların en çok şikayet ettiği tatlı krizlerinde destekçisi olur.

Kilo kaybı ilacı ya da iştah bastırıcı olarak üretilmese de doktorlar tarafından reçete edilip diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığında kilo vermeye destek olduğu kullananlar tarafından onaylanmıştır.

saxenda kullanıcı yorumları
saxenda kullanıcı yorumları

Saxenda hakkında önemli bilgiler

 • Liraglutide içeren bir ilaç olan Saxenda Victoza’dan daha yüksek doza sahiptir. Kullanımında reflü, mide bulantısı, hâlsizlik ve karın ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılır. Bazen de doktorlar tarafından kilo vermekte zorluk yaşayan, aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketen kişilere reçete edilir.
 • Victoza ilacı kullananlar ayrıyeten Saxenda kullanmamalıdır.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda tiroid tümörü ve kanserine yol açtığı ortaya çıkmıştır. Ancak insanlar üzerinde düzenli olarak bu ilacı kullanan kişilerde bu etkilerin ortaya çıkacağı henüz bilinmiyor.
 • Hamile, diyabet nedeni ile insülin kullananlar, kanser hastalığı olanlar ya da ailesinde sahip olan kişiler bu ilacı kullanmamalıdır.
 • İlaç kullanımında boynunuzda şişlik fark ederseniz, nefes darlığı çeker ya da ses kısıklığı yaşarsanız, ilacı bırakmalı ve doktora danışmalısınız.

Saxenda nasıl kullanılır?

 • Saxenda doktor kontrolü ile reçete edilerek kullanılır. Genellikle hafif doz ile başlanılır ve günde bir kez vücuda enjekte edilir. Doktorlar zamanla kontrollerde doz değişimi yapabilir ya da ilacı kesebilir. İlacı doktorunuzun belirttiği ölçüden ne az ne de fazla kullanmalısınız. Ayrıca ilaç kullanımı sırasında oluşan şikayetleri doktorunuza bildirmelisiniz.
 • İlaç içerisinde yer alan talimatlara uymalısınız.
 • Saxenda içi dolu olan bir enjeksiyon içerisinde yer alır.
 • Doktorlar tarafından tavsiye edilen vücut bölgesinde belirtilen miktar ve saatte enjekte edilmelidir.
 • İlaçta renk değişimi olduysa ya da içerisinde parçacık oluştuysa ilacı kullanmamalısınız.
 • Saxenda ilacı buzdolabında saklanmalıdır.
 • 30 gün içerisinde kalemler kullanılmalıdır.
 • Unutulan dozlar için bir doz fazlası alınmamalıdır. Diğer dozları aynı şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. 3 günden fazla unutulan dozlar için yeni bir tedavi başlangıcı gerekebilir.

Saxenda kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

İlacı asla birine önermeyin ve kullanması için vermeyin. Her bünye farklıdır ve bu ilaç doktor tarafından reçete edilmelidir. Kalemlerin paylaşılması durumunda kişide bulaşıcı hastalık varsa, diğer kişiler de hastalanabilir. Bu ihtimal yüksektir. Bu nedenle kalemi, cihazı ya da şırıngayı kimse ile paylaşmamalısınız.

Saxenda Kullanıcı Yorumları

Bu ürünü kullanıp kullanmamak sizlerin inisiyatifinde bana sorarsanız bu tarz ürünlerle değil spor ve düzenli beslenme ile kilo vermeniz ama yinede son karar sizin. Bizler araştırmacı olarak genel ağda (İnternet) olan kullanıcı yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz ve son kararı sizelere bırakıyoruz.Saxenda yorumlarının sonuna geldik.Aşağıdan yorumları okuyabilirsiniz.

Yorum 1 :
sanılanın aksine zayıflama ilacı değildir. hızlı kilo alan ya da sürekli şekerli ve yağlı yemek yiyen insanlardaki tatlı krizini bastıran bir ilaçtır. tatlı krizi acıkmak değildir. yeteri kadar karbonhidrat,protein ve yağ tüketildiğinde bile bünyedeki düzenli tatlı yeme isteğidir. bu hücrelerin sürekli şeker almaya alışmasından kaynaklıdır. bu ilaç da bu hissi bastırmayı sağlar. yoksa “ilaç aldım, kilo verdim.” diye bir şey yoktur.
Yorum 2:

geçen hafta başladığım zayıflama ilacıdır. 650 tl’ye bir tanıdık vasıtasıyla satın aldım. ilk hafta 0.6ml olarak, her sabah kullandım, biraz mide yanması biraz da yorgunluk yaptı diyebilirim, ancak kesinlikle tok tutuyor ve daha da önemlisi canınız pek bir şey yemek çekmiyor. vücut hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlıyor, kilo vermeye başlıyorsunuz, ama canınız bir şey çekmediği gibi su içmek de çekmiyor, kendinizi zorlayarak su içmeye çalışın derim. bu haftadan itibaren 1.2 ml kullanacağım, sonraki haftadan itibaren de 1.8 ml kullanacağım.

normalde film gecesi yaptığımda oturup 1 litre kola içerim ve bir kase patlamış mısır yerim. dün sadece yarısını yiyebildim mısırın. gerçekten muazzam bir şey saxenda.

başladığımda 92 kiloydum, şuan 89 kiloyum. henüz 1 hafta oldu başlayalı. boyum 178cm, 78kg olana kadar saxenda kullanmaya devam edeceğim.

edit: 86 kiloya düştüm, şuan 2.4 ml kullanıyorum, bu perşembe de 3.0 a geçeceğim.

son edit: saxenda‘yı bıraktım, tekrar kilo aldım. ancak, midem ufaldı, bu benim için büyük bir şey. önceden yiyip yiyip doymuyordum, şimdi yiyorum ve doyuyorum, cipsi mipsi bıraktım ve kilo vermeye başladım tekrar 🙂

Yorum 3:
ilacı kullanıp hızla zayıflayan bir tanıdığım vasıtası ile haberdar olduğum ve endokrine muayene olduktan sonra kullanmak istediğim bir ilaç. benim kullanan arkadaşlara bazı sorularım var. insilün direncim yüksek ve dolayısıyla beden kitle endeksim de. anladığım kadarıyla zaten insülin direncine yönelik kullanılan bir ilaç. fakat benim kilo fazlam 20 kilo. elbetteki az değil ama bu ilaç için illaki daha fazla bir kilo ya da insülin direnci şart mıdır? ilaç kullananlar ne şekilde başladıkları ile ilgili bilgi verirlerse çok sevinirim.
Yorum 4:
11. gündür her sabah göbüşüme yaptığım iğne. 4 kilo eksildim. hipoglisemi teşhisinden sonra dr verdi. bağırsak ve beyinde salgılanan tokluk hormonu normal bir insanda günde 2 dk salgılanır. gün içerisindeki öğünler için yeterlidir. saxenda bu hormonu harekete geçirip 10-18 saat kadar vücutta kalmasını sağlıyor. yani 2 lokmayı zor yutup, ayıp olmasın diye yemek yiyosun ve hep toksun. 2 tane yeşil erik, 1,5 porsiyon iskender gibi oturuyo mideye. endokrinolojiye görünmeden ve ayrıntılı tahlil yaptırmadan kullanılmaması gerekir. kısaca dr yazıcak. göbüşüm mü? delik deşik ama tatlı.
Yorum 5:
endokrinoloji doktorumun diyete destek amaçlı düşük doz olarak verdiği iğne, 785 tl ve bence çok gereksiz. diyetinize uyduğunuz takdirde zaten kilo verirsiniz. (hastalık olanları kast etmiyorum elbette).
Yorum 6:

düğünüme tam 6 ay kalmışken, tip 2 diyabet hastası olmuşken, 125 kilogramken (181 cm) , ve doktor raporu ile ücretsiz olduğunu duymuşken. beni acayip ikilemde bırakan iğne. ya açıkcası beni akşam haberlerinde yanlış ilaç kullanımı yüzünden yatalak olmuş şekilde izlemenizi istemiyorum. ama bir yandan da denemek istiyorum. daha kilo veremiyorum sakın bana diyet yap demeyin. 3 ayda anca 133 kg’dan 125’e düştüm. daha 1 yıllık ilaç olması ayriyetten korkutuyor. kullanan (gerçekten kullanan,mümessili ya da satıcısı olmayan) yazarlardan destek ve bilgi rica ediyorum.

edit: devlet karşılamıyormuş.

Yorum 7:
güncelleme yapmak için geldi. yaklaşık 8 haftadır kullanıyorum toplamda 7 kilo verdim. hedefim toplamda 16 kilo vermek. ilacı ramazanda kullanmaya başlamıştım oruç ile birlikte. normalde çok rahat tutamam açlık krizlerim çok gelir. ama çok rahat tuttum. insülin direncim yüksek kontrollerde düşmüş durumda. elbette ki bir mucize beklemeyin. hiç acıkmıyorsunuz canınız bir şey istemiyor değil. canınızın istediği şeylerden bir parça alıp nefsiniz körelebiliyor.
Yorum 8:
ilk önce diyetle ve sporla zayıflamaya çalışmalı.ancak başarılamıyorsa,süratle diyabet ve damar problerine doğru gidişat varsa kullanılır.
arkadaşların doz söylemeleri çok yanlış.100 kiloluk 1.50 bir insan ile 100 kiloluk 1.85 herhalde dozlar farklı olacaktır.
bence dahiliye uzmanınız yada endokrin uzmanınız karar versin.
modern yaşam tarzı ve yiyeceklerle insanları önce şişmanlattılar. şimdi de ilaç endüstrisi acaip paralar kazanacak.
Yorum 9:

sakın kafanıza göre kullanmayın. doktorculuk oynamak olur bu.

her ilacın yan etkisi vardır. bu ilacın da kalsitonin seviyesini arttırdığı biliniyor ancak tiroid kanseri riskinin tam ortaya çıkması için, yaklaşık bir 15 yıl daha denenmesi gerekiyor. (yüksek dozda, kobay farelerinde bu risk gözlemlendi) ayrıca pankreatit ve pankreas kanseri konusunda da endişeler var.

hekiminiz ileri seviye morbid obez iseniz bu ilacı önerebilir. çünkü kardiyak v.s. riskleriniz zaten aşırı artmıştır. üstelik her kullananın bu riskleri taşıdığı diye bir durum yoktur. ama değerlendirmeyi hekim yapmalıdır.

iştah kapatmak için bu sağlık riskleri ve ciddi maddi külfete girmek değer mi, bu tamamen sizin kilonuzla alakalı bir durum. zaten diyet yapacaksınız. orta tempo yürüyüş de şart.

sonuç: bu ilacı her hekim yeterince tanımayabilir. sgk kapsamında bile değil. iyi bir endokrinoloji uzmanı testler yapıp, size önermedikçe de sakın kullanmayın.

Yorum 10:
özel sigorta tarafından %80’i ödenen insülin düzenleyen iğne. insülin değerim 23 küsür ve %66 karaciğer yağlanmam ortaya çıkınca endokrinoloji doktorumun glifor ile başlamam gerektiğini söyledi. ederi 750 tl. hastanede iğne benzeri kalemi nasıl kullanacağım ile ilgili bilgi veren birimde diyet ve sporla birlikte kullanılacağını ve yemekte doyumu hissedince anında yemeyi bırakmanın çok önemli olduğunu söylediler. bu sabah ilk dozu yaptım. gelişmeleri bildireceğim.

 

 

Uyarı!!!

Son olarak sizlere uyarımız ekşisözlük kullanıcıları da dahil olmak üzere hiçbir kullanıcının,arkadaşınızın,eşinizin,dostunuzun sözlerine itibar etmemenizi öneriyoruz.Çünkü her ilacın yan etkisi vardır ve bu yan etkiler hayatınızı riske atabilecek düzeyde olabilir.O yüzden en doğru bilgiyi doktorunuza danışarak alabilirsiniz.Ben çok kiloluyum bu ilacı kesinlikle kullanmam gerekir düşüncesini aklınızdan çıkarmanızı öneririz.Çünkü sağlık her şeyden önemlidir.Bu makaleyi yazmamıza sebep olan şey de açıkçası sizlerin az da olsa bu ilaç hakkında bilgi sahibi olmanızı istediğimiz içindir.İlacı kesinlikle önerecek merci biz değiliz.Biz sadece ekşisözlük yorumlarını alıp kullanıcı yorumlarını paylaşmak için ve ilaç hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanızı istedik.İlacı kullanmanızdan dolayı doğacak sorumlulukları asla kabul etmemekteyiz.Saxenda yorumları ve saxenda kullanıcı yorumları konumuzun da sonuna geldik.Yorum yaparsanız usulüne uygun yorumlar onaylanır.Lütfen saxenda ticaretini yapacak yorumları bırakıp cep telefonu numaranızı paylaşarak ticaret yapmayınız.Bu tür yorumları onaylamıyoruz.

Yorum yapın