Trafik Sigortası Nedir? Araç Sigorta Teklif, Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Nedir? Trafik Sigortası Fiyatları, Araç Sigorta Teklif Al

Trafik sigortası, bir araç sahibi olan herkesin aşina olması gereken bir konudur. Her sürücünün yaptırması gereken bir sigorta olduğu için trafik sigortası fiyatları dikkatle incelenmelidir. Zorunlu mali sigortası ismi ile de anılan trafik sigortasını bu yazımızda sizler için inceleyeceğiz. Detaylı bilgi için okumaya devam edin!  

Trafik Sigortası Nedir?  

Trafik sigortasının yapılması kanunen tüm motorlu araç sahiplerine zorunludur. Bahsettiğimiz mecburiyetten dolayı zorunlu trafik sigortası olarak da bilinir.  

Olası bir kazanın sonucunda cana ve mala gelebilecek hasarların maliyetini karşılamaktadır. Sonuç olarak sigortaya sahip bir araç ile kaza yapılması durumunda karşı tarafın zararları karşılanırken maddi bir destek alınır. 

Kapsama alanından bahsetmek gerekirse otomobilden motosiklete tüm motorlu araçlara yapılması gereken bir sigortadır. Trafik sigortasına sahip olmadığı gözlenen kara yolu taşıtı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu sebebi ile trafikten men edilir. Sigortanın sadece Türkiye sınırlarını kapsadığı unutulmamalıdır.  

Poliçede bulunan limitlere uygun olarak sigortacı, kazaya sebep olan sürücünün masraflarını karşılar. Fakat kazaya karışan sürücüden gelebilecek manevi tazminat isteklerinin poliçeye dahil olmadığı gözden kaçmamalıdır.  

Araç Sigorta Teklif Al  

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç sigortası yapmak trafiğin olmazsa olmazlarından biridir. Peki, trafik sigortası nasıl yapılır? Öncelikle farklı sigorta şirketlerini değerlendirmeniz gerekmektedir. Araştırmanıza uygun olarak farklı acentelerden ya da internet üzerinden incelediğiniz sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz.  

Trafik sigorta teklif alma sürecinde bir prim hesaplaması yapılır. Sürücünün ve aracın durumu bu hesaplamada rol oynar. Araç sahibi, aracın markası, yaşı, bulunduğu il gibi etkenler prim hesaplamasını etkiler.  

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Sigortalar zorunluluk bakımından farklılık göstermektedir. Trafik sigortası ve kasko arasındaki öncelikli fark da budur. Kasko isteğe bağlı bir sigorta türü olarak karşımıza çıkarken trafik sigortası için aynısını söylemek mümkün değildir.  

Zorunlu olduğundan bahsettiğimiz sigorta kaza esnasında karşı tarafın hasarlarını gidermeye yardımcı iken kasko tam tersidir. Kasko, sizin aracınızın başına gelebilecek hasar ve çalınma gibi talihsizlikleri kapsamaktadır.  

Trafiğe çıkmanın her zaman potansiyel tehlikeleri yanında getirdiği düşünüldüğünde kasko yaptırmak oldukça önemlidir. Poliçenize ek seçenekler ekleme şansını elde edeceğiniz kasko sigortası ile güvenli yolculuklara çıkabilirsiniz. 

Trafik Sigortası Fiyatları
Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Fiyatları Nelerdir? 

Trafik sigortası için verilen ücret, şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Stabil bir fiyata sahip olmadığı için doğru araştırmayı yapmak önemlidir. Değerlendirme ölçütleri birbirinden farklı olan şirketler, farklı trafik sigortası fiyatları sunmaktadır. Seçtiğiniz sigorta şirketinden güncel ücretleri öğrenebilirsiniz.  

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Olur?  

Sigorta bulunmuyorken bir kazaya karışmanın sonuçları oldukça olumsuzdur ve sürücüyü zor bir deneyim bekler. Masrafları karşılayacak bir sigorta şirketi bulunmayacağı için maddi açıdan ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.  

Arabanın üzerindeki hasarlar, tamirat süreci ve bu sırada alınacak herhangi bir yardım hizmeti; yüksek ücretler ödenmesine sebep olabilir. Kazanın çok daha ciddi olduğu, sürücü ve yolcuların zarar gördüğü anlarda ise yine tedavi masrafları yüksek bir meblağda olacaktır. Bunların yanı sıra hukuki gereksinimlerde ise herhangi bir destek alınamayacak, araç sahibi masrafları kendi karşılayacaktır.  

Bu yazımızda sizler için trafik sigortasının trafiğe çıkan herkes için ne kadar mühim bir sigorta çeşidi olduğunu anlatırken aynı zamanda fiyatlarını, kasko ile arasındaki farkları ve yokluğunda doğabilecek sonuçları göstermeye çalıştık.  

Siz de daha güvenli ve rahat sürüş deneyimleri yaşamak için sizin için doğru olan sigorta şirketini araştırabilir, araç sigorta teklif alma sürecini başlatabilirsiniz.  

Konu ile alakalı görüş ve sorularınız varsa yorumlar kısmında bekliyor olacağız! 😊 

Yorum yapın